Informace od hygieny

Vážení rodiče,

vzhledem k současné situaci výskytu onemocnění COVID-19 ve třídě BERUŠKY v MŠ Korálky Havlíčkův Brod, pracoviště MŠ Nad Tratí 537, Havlíčkův Brod, bylo na základě epidemiologického šetření rozhodnuto o karanténním opatření pro Vaše dítě, které se stalo rizikovým kontaktem osoby s pozitivním výsledkem testu na nový typ koronaviru (SARS-CoV-2) dne 15. 11. nebo 16. 11. 2021. Lhůta karantény je počítána od tohoto data (poslední kontakt).

Zákonní zástupci dětí budou vyzváni k vyplnění sebetrasovacího formuláře, v případě nevyplnění on-line formuláře budou následně telefonicky kontaktovány pracovníky trasovacího centra, který rizikové kontakty objedná na PCR vyšetření 5. - 7. den od posledního kontaktu s nemocným a nařídí rizikovým kontaktům karanténu.

Osoba, které bylo nařízeno karanténní opatření, podstoupí v rozmezí 5. až 7. den od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2.

Karanténa končí negativním výsledkem RT-PCR  testu a absencí klinických příznaků onemocnění covid-19, NEJDŘÍVE PO 7 DNECH OD POSLEDNÍHO KONTAKTU S POZITIVNĚ TESTOVANOU OSOBOU.

V případě, že žák v průběhu nařízených karanténních opatření nepodstoupí RT-PCR test, ukončí se karanténní opatření po 14 dnech od posledního kontaktu s pozitivně testovanou osobou.

V případě, že se v době nařízených karanténních opatření u osoby objeví klinické příznaky onemocnění COVID-19, provede se RT-PCR test.

Karanténa a provedení RT-PCR testu se nenařizuje u dítěte, které onemocnění covid-19 prodělalo a zároveň neuplynulo více než 180 dnů od jeho prvního RT-PCR testu s pozitivním výsledkem a je bez příznaků a u dětí u kterých uplynulo od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového

schématu nejméně 14 dní, v případě jednodávkového schématu uplynulo 14 dní po první dávce.

Ošetřovné z důvodu uzavření školy či třídy potvrzuje dané školské zařízení.

Karanténa znamená omezení pohybu lidí, kteří byli potenciálně vystaveni COVID-19. Karanténa je povinná. Osoba, které je nařízena karanténa, musí dodržovat následující pravidla:

• Zůstat doma – byt/dům/zahrada u domu.
  • Nenavštěvovat zdravotnická zařízení, zrušit naplánované návštěvy lékaře!
  • Sledovat výskyt příznaků COVID-19. Pokud se objeví tyto příznaky u Vašeho dítěte, obraťte se na praktického lékaře pro děti a dorost.
  • Mýt si důkladně ruce, používat desinfekci.
  • Používat obličejové roušky v situacích, které si to žádají.
  • Dezinfikovat váš domov, zejména často využívané povrchy a dotykové plochy.
  • Často větrat.
  • Omezit jakékoli návštěvy (nepřijímat návštěvy; nechodit na návštěvy).
  • Ostatní osoby v domácnosti by měly udržovat distanc od osoby v karanténě, zejména pak osoby z rizikových skupin obyvatelstva (babička, dědeček, osoby s vážnějším onemocněním).
  • Pokud dítě sdílí pokoj se sourozencem, je na místě je oddělit.
  • Postupujte podle pokynů praktického lékaře pro děti a dorost.
  • Karanténa se vztahuje pouze na osobu, která se setkala s osobou s onem. COVID-19. Osoby žijící ve společné domácnosti NEJSOU v karanténě. Pokud nevykazují příznaky onemocnění (platí všeobecně), mohou chodit do práce, na nákup apod. Samozřejmě je na uvážení těchto osob, jaké aktivity lze na tuto dobu omezit…
  • V případě, že se u některého ze členů Vaší domácnosti objevily příznaky onemocnění COVID-19, ať kontaktuje svého praktického lékaře!

Možné příznaky: kašel, obtíže s dýcháním, zvýšená teplota, horečka, bolest svalů, hlavy, kloubů, zad, bolest v krku, únava, průjem, rýma, nevolnost, ztráta čichu, ztráta chuti a jiné.

Přidáno 22. 11. 2021, autor: Ivana Chalupníková